احتمال

راز در یاچه ی اژدها

چندی پیش سئوالی در ذهن روانشناسان پدید آمد که برای رسیدن به پاسخ چند آزمایش انجام دادند. سئوال این بود: آیا ما انسانها اغلب ادراکات مختلف را آن طوری که واقعا وجود دارند درک میکنیم یا به صورتی که دوست داریم باشند؟

تحقیقات شروع شد. آزمایشات متعددی شکل گرفت که هر یک به طریقی یکی از نظرات بالا را تایید میکرد. یکی از این آزمایشها به آزمایش دریاچه اژدها معروف است. در جایی که الان اسمش را به خاطر ندارم دریاچه ای هست که مردم محلی به وجود اژدهایی در آن اعتقاد دارند. این باور به قدری ریشه دار و عمیق است که همه روزه تعداد زیادی توریست با صرف هزینه زیاد برای دیدن اژدها به آنجا سفر میکنند. گروه محقق با علم به اینکه این موضوع از اساس کذب است  آزمایشی را ترتیب داد. در شبی که ماه کامل بود و سطح دریاچه به خوبی دیده می شد بدون اینکه کسی از آزمایش مطلع باشد تکه چوبی را توسط یک طناب در وسط دریاچه به حرکت در آوردند. قبلا از توریستهای حاضر در محل خواسته بودند تا آنچه را میبینند نقاشی کنند. توریستها که هزینه ی زیادی را برای دیدن اژدها صرف کرده بودند اکثرا با اشتیاق و بدون تردید تصویر اژدهایی واقعی را کشیدند که هیچ شباهتی به آن تکه چوب نداشت.

بله آقا سعید...ما انسانها اغلب دنیا و دیگران را آنطور که تصور میکنیم میبینیم. نه آنگونه که واقعا وجود دارد.

هر کسی از ظن خود شد یار من             خود نپرسید اندرین احوال من

این اشتباه ؛ متقابل؛متداول و دردناک است و راه برگشت ؛ بسیار دشوار...

چشمها را باید شست            جور دیگر باید دید

 چرا که گاه بر اساس تصورات غلط تصمیماتی گرفته ایم و گرفته اند...عملهایی کرده ایم و کرده اند... و هزینه هایی سنگین پرداخت کرده ایم و کرده اند...پذیرش اشتباه آسان نیست...اما همیشه اولین قدم برای اصلاح است...به امید فردایی بهتر...یاحق.

+   سروش ; ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir