آموزش جالب احیای قلبی ریوی(به مناسبت هفته سلامت)

شاید تا به حال به شخصی که به دلایل مختلف دچار ایست قلبی- تنفسی شده و بر زمین افتاده باشد برخورد کرده باشید. در چنین شرایطی به راستی چه میتوان کرد. قطع تنفس و فعالیت طبیعی قلب در مدت 4 تا 6 دقیقه باعث شروع آسیب های مغزی میشود. و بعد از 7 دقیقه مرگ مغزی اتفاق می افتد. اگر شخص سانحه دیده یکی از دوستان یا بستگان نزدیک ما باشد ممکن است تا آخر عمر این صحنه از ذهنمان بیرون نرفته و از اینکه هیچ تلاشی برای نجات او انجام نداده ایم احساس گناه نماییم . حال آنکه شاید بتوان با چند آموزش ساده جان شخصی را از مرگ حتمی نجات داد.

دستورالعمل های احیا هر روز در حال تغییر و تکامل هستند. در این مطلب  آخرین دستورالعمل احیا که از طریق ((AHA)) یا انجمن قلب آمریکا ارائه شده  است را به صورت خلاصه و کاربردی شرح میدهم.

1) شخصی را که فکر میکنید بیهوش است تکان بدهید و صدا کنید

2) به علائم وجود تنفس و باز بودن راه هوایی دقت کنید

3) در صورت عدم وجود تنفس بلافاصله کمک بخواهید. یا با اورژانس 115 تماس بگیرید.

 تا رسیدن آمبولانس اقدامات زیر را انجام دهید

 1) راه هوایی را باز کنید. برای باز کردن راه هوایی به ترتیب زیر عمل کنید

-در صورت وجود ترشحات در قسمت دهان و حلق شخص را به پهلو بغلطانید تا ترشحات به سمت زمین خارج شوند.

- شخص را به پشت بخوابانید و سرش را به سمت عقب و بالا حرکت دهید طوری که انگار میخواهد بالای سرش را نگاه کند. با این کار دهان مصدوم که احتمالا بسته است باز میشود.

_ با انگشت خود زبان بیمار را جابجا کرده و دندان مصنوعی و هر چیزی که ممکن است در  دهان داشته باشد را خارج کنید.

-در همین حالت(سر به سمت عقب)بینی بیمار را گرفته و دو تنفس دهان به دهان عمیق به او بدهید

_ سینه ی بیمار را ببینید و با قرار دادن کف یکی از دستهای خود (اگر راست دست هستید دست راست و در غیر اینصورت دست چپ) روی قفسه ی سینه ی بیمار درست وسط جناق سینه  با استفاده از هر دو دست ماساژ قلبی-تنفسی را شروع کنید.

مهمترین بخش در عملیات احیا انجام ماساژ با کیفیت بالا و موثر است. برای این کار توجه به چند نکته ضروری است.

سرعت ماساژ باید حد اقل صد تا در دقیق باشد. یعنی نیازی به شمردن نیست با حد اکثر سرعتی که میتوانید ماساژ بدهید.

عمق ماساژ باید حد اکثر میزان پایین رفتگی قفسه ی سینه باشد. برای این کار در بزرگسالان توان بدنی یک مرد قوی هیکل لازم است. پس بدون نگرانی بیشترین توان خود را برای فشار آوردن به قفسه ی سینه به کار ببرید.

بهتر است در سمت راست بیمار و در حد اقل فاصله ممکن با وی قرار داشته باشید و دستهای شما به صورت عمود و با آرنجهای صاف قرار داشته باشند.

نسبت ماساژ به تنفس 30 به 2 است.

((AHA)) میگوید ماساژ مهمتر از تنفس است.

 در صورتی که به هر دلیل از انجام تنفس دهان به دهان معذور هستید فقط با انجام ماساژ قلبی به کار خود ادامه داده و   به هیچ عنوان تا رسیدن آمبولانس ماساژ را متوقف نکنید.

با این کار شما زمان لازم برای مرگ مغزی را از 4 تا 6 دقیقه به بش از ده دقیقه افزایش داده اید.  به این ترتیب احتمال نجات جان شخص در زمان رسیدن آمبولانس افزایش می یابد. 

آمبولانسهای اورژانس 115 این روز ها بسیار مجهز و دارای پرسنل ماهر و دوره دیده ای  هستند که همگی دارای تحصیلات دانشگاهی و تجربه ی کافی میباشند. پس به راحتی به آنها اعتماد کرده و هرگز مزاحم کارشان نشوید.

 پیروز باشید.

 

-  

/ 2 نظر / 10 بازدید
azadi

با سلام دستتون درد نکنه مطلبت عالی بود

مريم رحماني

بسيار مفيد بود ممنون